
RYNEK to serce naszego miasta. Tu zawsze jest przyjemnie i gwarno. Na wrocławskim rynku, nigdy nie poczujecie się samotni. Rynek to centrum wydarzeń kulturalnych, centrum sztuki, centrum życia nocnego. To właśnie tu spędzicie najprzyjemniejsze chwile we Wrocławiu, weźmiecie udział w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez miasto. Życie tętni tu latem i zimą, rynek to punkt wyjścia dla każdego turysty.
PLAC SOLNY
Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim akcent architektoniczny – iglicę (projekt Adama Wyspiańskiego nawiązujący do Iglicy stojącej od 1948 przy Hali Ludowej) oraz fontannę. Pod częścią pl. Solnego znajduje się schron o powierzchni około 1000 m. Schron zdolny jest pomieścić 300 osób. W czasie wojny miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Jedno z nich znajduje się obecnie w damskiej toalecie podziemnej. Twórcą podziemnego obiektu jest Richard Konwiarz.
JATKI
Z wyglądu oraz przytulnego klimatu przypomina Włoską Toskanię. Przechadzając się pod zadaszonymi niezwykle urokliwymi kamieniczkami możemy poczuć ducha renesansowych dziejów. Galerie na Jatkach znajdują się na trasie wycieczek po Wrocławiu, a postaci kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem i królika wzbudzają zainteresowanie gości, którzy obdarzają je czułościami i chętnie się z nimi fotografują. Intencje autorów określa napis na tabliczce: Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci. Od średniowiecza przez stulecia przy dzisiejszych Starych Jatkach działały zakłady rzeźnicze i sklepy z mięsem.
OŚCIÓŁ GARNIZONOWY
Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej, zwany Farą Elżbietańską lub kościołem garnizonowym. Gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. W Bazylice znajduje się “Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”. Kościół położony jest na placu pomiędzy ulicami Kiełbaśniczą, Odrzańską, św. Mikołaja i św. Elżbiety.
ZAKŁAD NARODOWY IM. OSSOLIŃSKICH
Fundacja pod nazwą Zakład Narodowy im. Ossolińskich została utworzona w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego (1748-1826) we Lwowie. Fundacja, zgodnie z wolą założyciela, miała składać się ze zbiorów: kolekcji książek, rękopisów, numizmatów i muzealiów, ofiarowanych przez J.M. Ossolińskiego i majątków ziemskich, przeznaczonych na jej utrzymanie, oraz drukarni. Zakład miał także wydawać własne pismo naukowe i opiekować się młodymi uczonymi. Jedna z najstarszych i największych bibliotek naukowych w kraju, prowadzi działalność naukową i wydawniczą.
UNIWERSYTET WROCŁAWSKI
Jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce. Powstał w 1702 r. Jest jedną z najstarszych uczelni we Wrocławiu. Najbardziej reprezentacyjna część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego jest Aula Leopoldyńska. Do dzisiaj gromadzi społeczność akademicką na uroczystościach i ważnych wydarzeniach z życia uczelni. Jest także miejscem dla innych okazji, np. koncertów.
HALA TARGOWA
Halę Targową przy ul. Piaskowej wybudowano w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego według projektu Richarda Pluddemanna i Heinricha Kustera w okolicy wyspy Piasek i mostu Piaskowego. Hala stanowi cenny zabytek sztuki inżynierskiej. Dzisiaj na dwóch poziomach działa tu ponad 190 punktów, to nie tylko miejsce zakupów, ale i atrakcja turystyczna.
OSTRÓW TUMSKI otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu – od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które, wycofane z użytku kultowego, mają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Wśród nich znaleźć możemy Księgę Henrykowską z XIII–XIV wieku, z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim.


WROCŁAW NADODRZE to obszar, z którym czas obszedł się nadzwyczaj łagodnie. tę północną dzielnicę wrocławia, położoną na przedmieściu odrzańskim, ominęły poważniejsze zniszczenia w trakcie wojny. do dnia dzisiejszego udało się tu zachować niepowtarzalny charakter architektoniczny śródmieścia. odrestaurowano kamienice, odświeżono wybrane podwórza, z modernizowano parki, aby poprawić bezpieczeństwo zainstalowano monitoring. jednocześnie powstało tu wiele miejsc twórczej ekspresji, pracowni artystycznych, galerii i ciekawych propozycji gastronomicznych. industrialna dzielnica miasta, gdzie rzemieślnik sąsiaduje z designerem.
ULICA ŚWIDNICKA dzisiaj ma niewiele ponad kilometr, ale spacer nią to szansa na poznanie różnych stylów architektonicznych. Na południu sięga estakady kolejowej z początku XX wieku. Tuż obok stoi ultra-nowoczesny gmach Teatru Muzycznego „Capitol”. Perłą architektury jest dom towarowy Wertheima (dzisiaj popularna Renoma) wybudowany w latach 30. XX wieku, który w roku 2009 przeszedł gruntowny remont i został rozbudowany według pomysłu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Między gotyckimi kościołami Bożego Ciała i Świętej Doroty stoi klasycystyczny budynek Opery Dolnośląskiej (dawnego Teatru Miejskiego) oraz hotelu Monopol, zaprojektowany w stylu art nouveau pod koniec XIX wieku. To jeden z najsławniejszych wrocławskich gmachów, po przebudowie na początku XXI wieku odzyskał dawny blask. Panoramę Świdnickiej uzupełniają domy handlowe Solpol I i Solpol II, powstałe w latach 90. XX wieku, a ich budowa wywołała wiele głosów krytycznych, oceniano, że ich kolorowa fasady nie przystają do zabytkowego charakteru promenady.

czy wiesz, że...
Powierzchnia złocona prawdziwym złotem w Operze Wrocławskiej wynosi 10 tysięcy metrów kwadratowych. Powierzchnia kryształowych luster to aż 200 metrów kwadratowych
Balkon nad wejściem głównym do Hotelu Monopol został dobudowany w 1937 roku, specjalnie po to, by mógł z niego przemawiać odwiedzający Wrocław Adolf Hitler. W 1958 na tym samym balkonie śpiewał także dla zgromadzonej przed hotelem publiczności Jan Kiepura. W hotelowych wnętrzach kręcono m.in. “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, “Lalkę” Wojciecha Jerzego Hasa, a także sceny z serialu “Stawka większa niż życie”.

DZIELNICA CZTERECH ŚWIĄTYŃ miejsce spotkań, dialogu, wzajemnego szacunku i… wielu niezapomnianych doznań kulinarnych. Dzielnica Czterech Świątyń jest przestrzenią dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ośrodkiem o szczególnym znaczeniu jest tutejsza synagoga. Jej wnętrze jest miejscem licznych wydarzeń artystycznych, co roku w wakacje odbywa się w niej cykl koncertów i wystaw organizowany pod nazwą „Lato w synagodze Pod Białym Bocianem”. Podobną funkcję kulturotwórczą spełnia pobliskie Kino Nowe Horyzonty. Jest to pierwszy w Polsce multipleks nastawiony na kino artystyczne, w którym odbywają się najważniejsze wrocławskie festiwale filmowe. Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festiwal zdobyły uznanie w oczach publiczności filmowej zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
PANORAMA RACŁAWICKA jest to obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie – muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu. Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Powstało w latach 1893-1894 we Lwowie, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).


WYSPA SŁODOWA należy do staromiejskiego „archipelagu” wysp na Odrze położonych na północ od wrocławskiego Rynku. Obok niej do zbiorów tzw. Wysp Odrzańskich należą wyspy: Bielarska, Młyńska, Piasek, Daliowa i Tamka. Leżą one w najstarszej części miasta.
HALA STULECIA Jeszcze przed wojną Hala Stulecia była miejscem masowych wydarzeń,m.in. nazistowskich wieców z udziałem Adolfa Hitlera, choć kanclerz III Rzeszy wolał monumentalne kamienne obiekty i nie lubił tego miejsca. Po 1945 r. budowę nazwano Halą Ludową, do pierwotnej nazwy powrócono dopiero na początku XXI wieku. To tu odbył się Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju i Wystawa Ziem Odzyskanych (w 1948 r). Od lat to miejsce wydarzeń sportowych, koncertów, do lat 90. XX wieku działało tu kino Gigant, regularnie swoje przedstawienia prezentuje Opera Dolnośląska. W 1997 r. w Hali Stulecia odbył się Kongres Eucharystyczny z udziałem Jana Pawła II, a latem 2012 r. w gruntownie wyremontowanym gmachu zorganizowano Międzynarodowy Kongres Kultury. Od 2006 r. Hala Stulecia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


FONTANNA MULTIMEDIALNA położona w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, multimedialna wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Otwarta została 4 czerwca 2009 z okazji 20. rocznicy wolnych wyborów. Jej powierzchnia wynosi ok. 1 hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych.
Fontanna działa od maja do października od godziny 10:00 do 22:00
MOSTY WE WROCŁAWIU Według danych sprzed II wojny światowej w ówczesnym Wrocławiu było 303 mosty, dzisiaj jest sto mostów i 33 kładki. Wyjątkowa w skali Polski i Europy ilość przepraw wynika z położenia miasta. Przez Wrocław przepływają Odra, Oława, Ślęza, Widawa, Bystrzyca, Dobra oraz kilkanaście strumieni. W zależności od stanu wody w obrębie granic miasta jest nawet 25 wysp. Obok mostów Grunwaldzkiego i Rędzińskiego, warte zainteresowania są mosty: Zwierzyniecki, Tumski (prowadzi na Ostrów Tumski), Piaskowy, Młyńskie, Pokoju, Szczytnicki, Jagiellońskie, Warszawskie, Pomorski, Uniwersytecki.


ZOO to najstarsze i posiadające najbogatszą kolekcję zwierząt zoo w Polsce. Można tu obserwować zwierzęta ze wszystkich kontynentów i wielu różnych środowisk. Założony w 1865 r. ogród zoologiczny pierwotnie zajmował kilkanaście hektarów. Dopiero w latach 50. XX wieku rozrósł się ponaddwukrotnie. Dzisiaj zajmuje 33 hektary. Przez kilkadziesiąt lat wrocławskim zoo zarządzali Hanna i Antoni Gucwińscy, którzy o obyczajach mieszkańców ogrodu opowiadali w popularnym programie „Z kamerą wśród zwierząt”.
MUZEUM NARODOWE w budynku głównym przy pl. Powstańców Warszawy prezentowanych jest kilka wystaw stałych, lecz zabytki ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego można podziwiać także poza jego siedzibą. Do najcenniejszych dzieł Muzeum można zaliczyć obrazy: „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina.


SKY TOWER ma 212 m wysokości i jest najwyższym obiektem mieszkalnym w kraju.
Punkt widokowy w Sky Tower mieści się na około 200 metrze nad ziemią. Widać z niego zachód, północ oraz częściowo wschód i południe Wrocławia. Ze szczytu Sky Tower bez problemu zobaczymy górę Ślężę, a przy dobrej widoczności także Chełmiec i Śnieżkę.
Od roku 2014 odbywa się bieg na Sky Tower. Biegacze startują z poziomu ulicy, a meta znajduje się na punkcie widokowym na 49 piętrze. Do pokonania są 1142 schody.
NARODOWE FORUM MUZYKI im.Witolda Lutosławskiego pudło rezonansowe skrzypiec i klawiatura fortepianu – to muzyczne inspiracje projektu Narodowego Forum Muzyki, nowoczesnego kompleksu sal koncertowych we Wrocławiu, oddanego do użytku we wrześniu 2015 roku. Narodowe Forum Muzyki jest jednym z największych w Europie kompleksów sal koncertowych, wzbogaconym o studio nagrań, sale konferencyjne, bibliotekę, oraz całą potrzebną do działania takiego obiektu infrastrukturę, od sal ćwiczeniowych, przez garderoby, po szatnie, kawiarnię i księgarnię dla melomanów.
